6 vecí, ktoré pomôžu každému včelárovi

Každý včelár, sa na začiatku svojej záľuby, podnikania alebo dokonca kombináciou obidvoch spôsobov, pohrával s myšlienkou, čo všetko na to potrebuje. Vo všeobecnosti včelárstvo vyžaduje veľmi málo vybavenia, ale niektoré nástroje Vám pomôžu uľahčiť prácu s najmenšími stvoreniami. Preto sme pripravili článok, ktorý pomôže zabehnutým včelárom, ktorí sa chcú sa posunúť na nový level. Ale zároveň to môže slúžiť ako všeobecný zoznam vecí, pre začiatočníkov, ktorí možno zisťujú, čo všetko k včelárstvu potrebujú. To však neznamená, že nižšie vymenované veci zlepšia váš zážitok z včelárenia, ale niekoľko z nich môže urobiť interakciu s vašimi včelami jednoduchšou, hladšou, zábavnejšou a oveľa bezpečnejšou.

Zdroj: pexels.com

Na úvod – výbava 

Jednou z prvých vecí, nad ktorými sa zamýšľa každý včelár je ochranný odev. Zaobstarať si správne včelárske oblečenie, je dôležité pre každého včelára. Či už laika alebo profesionála, včelára s jedným, či desiatkami úľov. Vždy je potrebné chrániť sa pred bodnutím včiel, a to závojom na tvár, rukavicami a odevom, ktorý zahalí všetky miesta na tele. Takéto oblečenie je potrebné pravidelne prať, kvôli feromónom, ktoré včely uvoľňujú pri pichnutí. Niektorým včelárom môžu však veľké včelie obleky brániť v ich schopnosti spojiť sa so včelami. Všetko teda závisí od vašej osobnosti a spôsobu používania zariadenia.

Čo sa týka samotných úľov existuje množstvo typov. Môžeme ich kategorizovať podľa použitého materiálu, podľa typu diela, podľa veľkosti, podľa typu izolácie aj podľa prístupnosti. Najprirodzenejším materiálom pre úľ je drevo. Ak sa zamýšľate práve nad otázkou či tenkostenný alebo uteplený, žiaľ na to nie je jednoznačná odpoveď. Všetko záleží od toho, aké vysoké či nízke teploty máte počas roka či si úľ vyrábate sami, alebo vám ho vyrába profesionál. Dokonca aj to či plánujete s úľmi kočovať. Existuje k tejto téme naozaj množstvo otázok, preto je potrebné poradiť sa so skúsenými odborníkmi z praxe.


Základné nástroje

Pri práci so včelami sú dôležité 4 nástroje, ktoré budete vždy potrebovať pri manipulácii so včelami. 

  • Dymák, pri správnom použití dymu, pomôže upokojiť včely. 
  • Rozperák, ktorý uľahčuje prácu pri oddeľovaní rámikov a nadstavkov. 
  • Škrabka, pomáha odstrániť nahromadenie vosku a propolisu na komponentoch úľa. 
  • Odviečkovávacia vidlička, pre ľahšie odviečkovanie plástov pred vytáčaním medu.
Zdroj: pexels.com

Rukoväť plástu 

Medzi ďalšiu z vymenovaných vecí, ktorú sme síce nezaradili k základným nástrojom, ale je potrebné sa o nej zmieniť je rukoväť na plást. Ide o veľmi jednoduchý a užitočný nástroj, ktorý uľahčí manipuláciu s plástami,  najmä tými, ktoré sú ťažšie alebo sú prilepené propolisom. S rukoväťou treba narábať jemne, ale so silou a bez trhavých pohybov. Spravidla sa propolis postupne začne uvoľňovať a nakoniec uvoľní aj plást.

Zdroj: pexels.com

Kefa na čistenie úľa

Je to veľmi mäkká štetinová kefa, ktorá sa používa na jemné odstraňovanie včiel z rámikov, medových nadstavcov alebo iných oblastí, kde sa môže tento hmyz zhromažďovať. Samozrejme, ako jemná je kefa, závisí od sily včelára, ktorý ju používa.

Niektorí včelári ju používať chcú, iní zase nie. Vo všeobecnosti sa ale vraví, že kefa má svoje miesto, najmä pokiaľ ide o vytáčanie medu, aby umožnila včelárovi jemne očesať včely z oblasti, v ktorej sa pracuje. 


Zväčšovacie sklo

V úli sa deje množstvo vecí, ktoré nás môžu fascinovať. Jednou z tých najuspokojivejších, ktoré môžeme vidieť  sú vajíčka, ktoré boli nedávno znesené a poskytujú dôkaz, že kráľovná je nažive a robí to, čo má. Lokalizácia vajíčok je skutočne nevyhnutnou súčasťou kontroly úľa. Ich veľkosť však sťažuje ich videnie a práve z tohto dôvodu sa v našom rebríčku umiestnilo zväčšovacie sklo.


Úľová váha

Na záver sme si vybrali váhy, ktoré z nášho pohľadu dokážu najviac zefektívniť prácu včelára. Monitoring úľa je veľmi dôležitý pre vhodné hospodárenie a pomáha sledovať jeho bezpečnosť či je úľ v poriadku. Touto váhou viete sledovať prosperitu včelstva, stav medu, upozornení vás to na vyrojenie a dokážete mať pod kontrolou zakrmovanie. Samozrejme aj samotný teplomer, ktorým sledujete teplotu a pohyb plodového telesa v plodisku. A tieto všetky informácie môžete sledovať na diaľku cez aplikáciu vo vašom mobilnom telefóne, tablete či počítači.



Zdroj: DomAtom.net